Skip to main content

Rozdajemy
40 000 Hoteli
dla owadów

Czym jest hotel dla owadów?

Hotel dla owadów (nazywany także domkiem, budką, skrzynką dla owadów) to miejsce, w którym owady mogą tworzyć gniazda, rozmnażać się, przepoczwarzać oraz zimować. To budka, która daje owadom schronienie i możliwość budowy gniazd, a tym samym umożliwia przetrwanie w chłodniejszych miesiącach w roku. Hotel dla owadów może być wykonany z różnych materiałów oraz osiągać różne rozmiary. Materiały wykorzystywane do budowy domku dla owadów to m.in.: bambus, trzcina, nawiercone pnie, glina, szyszki, drewniana zrębka czy słoma. Część hoteli dla owadów składa się z różnych elementów, ponieważ różne owady preferują inne materiały.

Dlaczego warto mieć hotel
dla owadów
i kto powinien
go posiadać?

Jedne owady zapylają kwiaty, inne stanowią pożywienie dla wielu gatunków, a jeszcze kolejne są naturalnymi wrogami uciążliwych szkodników i zarazem naturalnym sposobem na walkę z nimi. Owady zapylające dbają o poziom zapylenia nie tylko kwiatów, ale również drzew, warzyw i innych roślin uprawnych. Około 1/3 tego, co jemy wymaga zapylenia przez owady.
Hotel dla owadów powinien zainteresować każdego posiadacza kwiatów i ogrodu, w tym przede wszystkim działkowców, ogrodników i sadowników. Wiele uprawianych przez nich roślin wymaga zapylenia przez owady, a zapewnienie im bezpiecznego miejsca do bytowania sprawia, że zapylacze chętnie odwiedzają nasze ogrody.
Stawiając hotel dla owadów zyskujemy nie tylko nietuzinkową ozdobę ogrodu lub balkonu, ale także chronimy i wspieramy owady, których populacja stale ulega zmniejszeniu.

Jakie owady mogą zamieszkać w hotelu?

W naszym hotelu mogą osiedlić się różne gatunki pożytecznych owadów latających. Nie zamieszkają w nim natomiast gatunki, które wykopują gniazda w ziemi.

Pszczoły
miodne i dzikie

Zapylają kwiaty ozdobne, dlatego w miejscu ulokowania hotelu warto mieć kwiaty, warzywa lub inne rośliny uprawne.

Biedronka siedmiokropka
Chrząszcze biedronkowate

Żywią się mszycami, misecznikami, miodówkami, przędziorkami i młodymi larwami motyli. Jedna larwa biedronki zjada około 600 mszyc.

Bzygi

Zbierają pyłek i nektar z kwiatów, jednocześnie je zapylając. Larwy bzygów żywią się mszycami.

Trzmiele

Żywią się pyłkiem i nektarem. Zapylają rośliny uprawne takie jak: brzoskwinie, grusze, maliny, pomidory czy ogórki.

Motyle

Gąsienice motyli znajdują w hotelu miejsce na zawinięcie się w kokon, dorosłe motyle wybierają je na hibernacje w czasie zimy, z kolei samice motyli składają w nim jaja.
Hotel nie powinien znajdować się w głębokim cieniu

Gdzie umieścić hotel dla owadów?

Aby cieszyć się obecnością pożytecznych owadów w swoim otoczeniu, należy zadbać o odpowiednie warunki dla ich rozwoju i umieścić domek w miejscu, w którym owady czują się bezpieczne i potrzebne. Warto posadzić w ogrodzie, na działce lub na balkonie rośliny kwitnące, które przyciągną owady i zapewniają im pożywienie. Dobrym pomysłem jest również posadzenie łąki kwietnej.
Hotel dla owadów powinno umieszczać się w miejscu zabezpieczonym przed deszczem i wiatrem. W sytuacji, kiedy hotel kołysze się na wietrze, owady mogą nie być zainteresowane zamieszkaniem w nim. Najlepsze ulokowanie hotelu dla owadów to kierunki: na wschód, południe lub południowy-zachód, biorąc pod uwagę przednią stronę domku. Hotel nie powinien znajdować się w głębokim cieniu, dlatego najlepszą opcją na jego ulokowanie jest miejsce słoneczne lub częściowo zacienione.
Hotel dla owadów można umieścić nie tylko w ogrodach przy domach wolnostojących, ale także na balkonie w bloku. Jeśli w okolicy znajdują się drzewa, łąki kwietne, skwer miejski, ogrody lub ogródki działkowe, istnieje duża szansa, że owady będą szukały bezpiecznego miejsca do schronienia i zamieszkają w hotelu na Twoim balkonie.
Zdjęcia domków

KUP

dowolne produkty VACO za minimum 39 zł i zachowaj paragon

ZGŁOŚ SIĘ

Wejdź na naszą stronę (możesz zeskanować kod QR z plakatu) i złoś sie do promocji

ODBIERZ

W ramach promocji co tydzień 2105 uczestników dostanie Hotel dla owadów VACO. Regulamin promocji na naszej stronie
Dołącz do akcji

Stań się Właścielem Domku dla Owadów

Prześlij na poniższy adres (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) zdjęcie paragonu, wraz z danymi, gdzie mamy wysłać domek.

Bądź na bieżąco z aktualnościami, inspiracjami i wydarzeniami.

© VACO Retail sp. z o. o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Adres


VACO Retail sp. z o. o.
ul. Dąbrowskiego 44
50-457 Wrocław
NIP 8992855587
KRS 0000763157