Chcesz beztrosko spędzać czas na świeżym powietrzu bez obaw o ukąszenia? – Poznaj skuteczne sposoby na komary, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych bąbli i uchronisz się przed owadami.

Letnie miesiące to okres relaksu w ciepłych promieniach słońca i zimnych napojów, ale przede wszystkim – powinny być czasem wolnym od zmartwień. Niestety wszelkiego rodzaju owady nieustannie starają się zniweczyć nasze plany. Wraz z dodatnimi temperaturami praktycznie natychmiastowo pojawiają się komary, osy, muchy, a także kleszcze czy meszki. Większość z nich mniej, ale niektóre są dla człowieka bardziej niebezpieczne. W każdym przypadku jednak odpowiednia ochrona przed ukąszeniami jest jak najbardziej wskazana.

Spis treści

 

Sposoby na komary – nie dopuśćmy ich do siebie!

Profilaktyka lepsza niż leczenie, prawda? Dlatego też warto zadbać o to, aby uciążliwe insekty nie chciały się nawet do nas zbliżyć. To nieodłączny element dłuższych spacerów lub zwyczajnego spędzania czasu na łonie natury, do czego tak przecież zachęcają letnie promienie słońca. Dlatego też warto używać preparatów na komary, które zabezpieczą nas przed ukąszeniami. W tym przypadku zawsze należy nosić przy sobie spray lub płyn odstraszający. Zawierają one substancje o zapachu nieprzyjemnym dla owadów, dzięki czemu tworzą na skórze niewidoczną barierę, której żaden nieproszony gość nie będzie chciał przełamywać. Repelenty, bo tak fachowo nazywa się te produkty, to skuteczny sposób na komary na łonie natury, idealny na spacery, rower, piknik lub inne aktywności na świeżym powietrzu.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli postanowimy wybrać się do lasu. To właśnie tam czyha na nas więcej niebezpieczeństw, w tym przede wszystkim ataki kleszczy. Wtedy najbardziej skuteczne okazują się preparaty o silniejszym działaniu, zawierające dodatkowe substancje aktywne. Warto zwrócić uwagę, czy w składzie produktu znajduje się DEET, którego obecność gwarantuje pełną ochronę nawet w trudnych warunkach klimatycznych. Preparaty z DEET marki VACO zapewniają ochronę przed insektami do 8h, dzięki czemu stanowią skuteczny sposób na komary i kleszcze nawet w ekstremalnych warunkach.

Jeżeli jednak wasza skóra jest wrażliwa i podatna na podrażnienia, zadbajcie o to, aby dany preparat był dodatkowo wzbogacony o łagodzący panthenol. Wystarczy zastosować go jedynie bezpośrednio na ubrania, a w przypadku kontaktu ze skórą, nie trzeba martwić się o ewentualną reakcję alergiczną. Tego typu produkt można prewencyjnie zawsze nosić przy sobie – oczywiście w jego podręcznej, miniaturowej wersji.

 

Zdążył ugryźć? Działaj natychmiastowo!

Często nawet nie zdążymy odpowiednio się przygotować, a gdzieś na ciele pojawia się ślad po ukąszeniu. W takiej sytuacji, gdy wystąpiła reakcja miejscowa, należy jak najszybciej użyć preparatu zewnętrznego. Mowa w tym miejscu o wszelkiego rodzaju maściach lub kremach łagodzących, które są skutecznym sposobem na ukąszenia komarów i innych owadów latających. Ich działanie powoduje zmniejszenie powstałego wskutek ugryzienia obrzęku oraz zredukowanie świądu i pieczenia. Tego typu produkt powinien zawierać w swoim składzie mentol, który natychmiastowo ochłodzi podrażnione miejsce na ciele. Jeżeli krem dodatkowo ujędrnia i nawilża naskórek, a także nie plami odzieży, to najlepsze rozwiązanie w momencie, gdy owad zdążył już znienacka zaatakować.

 

Dzieci potrzebują więcej

Właściwa ochrona delikatnej skóry najmłodszych to bardziej złożona kwestia. W przypadku dzieci należy zadbać o to, aby produkt był bezpieczny i stworzony właśnie z myślą o nich. Efekt działania preparatów odstraszających powinien utrzymywać się co najmniej przez kilka godzin, a produkty powinny zawierać najłagodniejsze substancje chemiczne, które są bezpieczne dla dzieci. Preparaty z dodatkiem IR3535 to skuteczny sposób na komary, kleszcze i meszki, odpowiedni dla dzieci już od 1. roku życia.

Jeżeli jednak dojdzie już do ukąszenia, kremy łagodzące do stosowania bezpośrednio na skórę dziecka muszą być delikatne i posiadać dodatkowe właściwości regenerujące. Istotne jest również to, aby były uniwersalne i sprawdzały się na każdy rodzaj ugryzień.

VACO KIDS płyn na komary i kleszczeVACO KIDS spray na komary i kleszcze

Lato to nie tylko czas swobody i relaksu, ale również (chcąc nie chcąc) okres wzmożonej ostrożności. Owady także wykazują wtedy największą aktywność, są nie tylko uciążliwe, ale potrafią być równocześnie niebezpieczne, w szczególności dla alergików. Miejmy to w pamięci, ale nie pozwólmy na to, aby przeszkadzały nam w letnich wojażach.