Obecność much w domu to problem bardzo powszechny. Owady te przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych z zewnątrz, najczęściej zwabione zapachem nadpsutych produktów żywnościowych takich jak owoce, warzywa lub mięso.

Najgorszą zmorą są muchy domowe, których występowanie jest nie tylko niezwykle uciążliwe, ale również stwarza zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Owadom tym nie jest straszna nawet zima, gdyż w budynkach są w stanie przetrwać ją w stanie anabiozy. Dlatego też tak istotne jest ich szybkie i systematyczne zwalczanie.


Spis treści

 

Jak wygląda mucha domowa?

Jest stosunkowo niewielka. Samica, większa od samca, może mierzyć do 7,5 mm długości. Jej ciemnoszary tułów pokrywają podłużne paski. Posiada szarożółty odwłok (jaśniejszy na spodniej części) oraz odnóża zakończone pazurami i przylgami.

Za pomocą aparatu gębowego typu liżącego, żywi się pokarmem płynnym lub stałym, który rozpuszczają enzymy zawarte w ślinie. Oczy muchy zapewniają jej pełne pole widzenia – 360°. Owad ten oddycha za pomocą tchawek.

 

Jakie szkody wyrządzają muchy?

Nie od dziś wiadomo, że muchy przede wszystkim niesamowicie denerwują ludzi, są owadami bardzo uciążliwymi. Nie jest to jednak największy problem. Pozostawiają swoje odchody wszędzie, gdzie tylko mogą usiąść – na żywności, ścianach, sufitach. Wydawane przez nie głośne i nieprzyjemne odgłosy, skutecznie zakłócają spokój domowników.
Muchy domowe są najbardziej aktywne w ciągu dnia. To nie oznacza jednak, że na noc spokojnie opuszczają budynki mieszalne. Wręcz przeciwnie, odpoczywają np. na podłogach. Wybierają miejsca bardziej ukryte, takie jak rogi, załamania ścian czy cienkie przedmioty (kable, struny). Następnie przebudzają się wraz ze wschodem słońca i w nieprzyjemny sposób urozmaicają człowiekowi kolejny dzień.

 

Czy muchy są niebezpieczne dla człowieka?

Owady te stwarzają jawne zagrożenie epidemiologiczne. Swoje jaja składają w kale, z którego to bakterie przenoszą na swoim ciele. Mucha jest w stanie posiadać na sobie nawet do sześciu milionów mikroorganizmów. W jej jelicie natomiast liczba ta wynosi już trzydzieści milionów.

To właśnie mikroorganizmy z jelita muchy powodują różnorakie ciężkie choroby, takie jak: dur brzuszny paratyfus, dyzenteria, cholera, gruźlica, polio, salmonelloza oraz wąglik.

 

Jak skutecznie walczyć z muchami?

Najbardziej „klasycznym” sposobem na pozbycie się much jest oczywiście założenie moskitier. To jednak metoda dość niepraktyczna i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. O wiele mniej „inwazyjne” są za to pułapki na muchy, które można umieścić na przykład w rogu okna. To alternatywne rozwiązanie jest w pełni ekologiczne, a co za tym idzie – nieszkodliwe dla człowieka oraz jego otoczenia. Pułapki te odławiają wszelkie owady latające. Jeśli interesuje Cię taka metoda walki z owadami – wybierz ECO Pułapkę na muchy.

Bardzo istotne jest również postępowanie prewencyjne. Samo podejrzenie występowania much może być podstawą do podjęcia konkretnych działań. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się produkty przeznaczone do monitorowania obecności owadów latających. Ekologiczne lepy na muchy w różnych postaciach nie zawierają w swoim składzie insektycydów i nie emitują nieprzyjemnego zapachu. Można stosować je zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych.

 

Jeżeli jednak problem związany z obecnością much domowych jest na tyle duży, że naturalne sposoby i delikatne środki ekologiczne nie dają rady, warto wypróbować substancje biobójcze. Należy korzystać z produktów bezpiecznych, przeznaczonych do użytkowania zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Preparat MAX w formie sprayu działa kompleksowo i praktycznie natychmiastowo.

Walkę z muchami należy rozpocząć jak najszybciej. Ze względu na swoją wzmożoną aktywność w ciągu dnia, owady te w błyskawicznym tempie roznoszą groźne dla ludzi bakterie. Jeżeli zauważona zostanie ich obecność w domu lub jego okolicy, zaleca się schowanie żywności pozostawionej na wierzchu. Wskazane są również wszelkie działania prewencyjne.