Sezon w pełni? Dokuczają Ci komary, meszki i inne owady latające? Szukasz sprawdzonych sposobów na komary? Jesteś w odpowiednim miejscu!...
czytaj dalejPluskwa domowa (Cimex lecturalis), często zwana także pluskwą łóżkową, jest jednym z najbardziej dokuczliwych pasożytów. A zwalczanie pluskwy jest nieodzowne dla komfortowego życia. Pluskwa żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym – ze względu na skąpe owłosienie i łatwy dostęp do skóry – człowieka. Wygłodniałe pluskwy poszukują ciepła ludzkiego ciała, wyczuwają obecność dwutlenku węgla w oddechu i po namierzeniu źródła pożywienia przechodzą do uczty. Pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć nawet kilka miesięcy, wchodząc w stan hibernacji.
Pluskwy żyją w otoczeniu człowieka, wybierając dogodne miejsce takie jak łóżka, materace, dywany, ramy obrazów i wszelkie szczeliny, w których czują się bezpiecznie.
Spis treści
- DLACZEGO MAM PLUSKWY W DOMU?
- UGRYZIENIA PLUSKIEW – KSZTAŁT I CHARAKTERYSTYKA
- PO CZYM ROZPOZNAĆ OBECNOŚĆ PLUSKWY W DOMU?
- CO NALEŻY ROBIĆ, BY ZMINIMALIZOWAĆ SZANSE NA ROZWÓJ PLUSKWY W NASZYM OTOCZENIU?
- JAK POZBYĆ SIĘ PLUSKIEW – SPOSOBY ZWALCZANIA PLUSKWY DOMOWEJ
DLACZEGO MAM PLUSKWY W DOMU?
Pluskwy najczęściej przychodzą do nas poruszając się w wentylacjach i po rurach. Możemy je przynieść ze sobą np.:
- z hotelu, w którym znajduje się gniazdo pluskiew,
- poprzez przejęcie używanych mebli, foteli, kanap,
- na ubraniach z second-handu,
- z miejsc publicznych takich jak kino, komunikacja miejska lub restauracja.
UGRYZIENIA PLUSKIEW – KSZTAŁT I CHARAKTERYSTYKA
Aktywność pluskwy można zaobserwować szczególnie w godzinach między północą a 5 rano, ponieważ owady te nie przepadają za światłem słonecznym i noc jest dla nich najlepszą porą na pobranie krwi.
Po przebiciu skóry, pluskwa wpuszcza ślinę będącą mieszanką środka znieczulającego i substancji hamującej krzepliwość krwi, aby krew mogła swobodnie płynąć. Następnie owad wysysa krew przez okres kilku/kilkunastu minut, aż się nasyci. Pluskwy opite krwią osiągają rozmiary dwukrotnie większe niż głodne owady.
Ukąszenia pluskiew zostawiają po sobie charakterystyczne ślady. Zazwyczaj są to 3 lub 4 punkty umieszczone w linii prostej lub na kształt trójkąta. Często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że te małe owady nas pogryzły, ponieważ czerwone, swędzące wypukłości pojawiają się tylko w momencie, kiedy w naszym organizmie zajdzie reakcja alergiczna na ślinę insekta.
Krzywdzący mit głoszący jakoby pluskwy miały zamieszkiwać miejsca brudne i o niskim poziomie higieny sprawia, że obecność pluskwy w domu staje się wstydliwą kwestią, przez którą często nie chcemy przyznawać się do problemu. Prawda z kolei jest inna: czystość jest pluskwom obojętna, nawet pluskwy często wolą czystsze przestrzenie, ponieważ mogą się po nich swobodnie poruszać.
Po czym rozpoznać obecność pluskwy w domu?
- regularnie obserwujemy widoczne ślady po ukąszeniach, szczególnie po nocy lub drzemce,
- zauważamy żywe lub martwe pluskwy, oskórek po wylinkach larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja,
- niewielkie plamy krwi – jest to krew strawiona i wydalona przez owady, którą można początkowo zaobserwować na pościeli lub łóżku, gdzie pluskwy będą się ukrywać. Może to być również krew powstała na skutek przypadkowego zgniecenia opitego owada podczas snu,
- mdły, słodkawy zapach (czasami kojarzony ze zgnilizną lub sfermentowanymi malinami) może być wyczuwalny przy intensywnej aktywności owadów.
Co należy robić, by zminimalizować szanse na rozwój pluskwy w naszym otoczeniu?
- regularnie przeglądać meble, dywany, koce, materace i zakamarki, w których mogą kryć się pluskwy
- ograniczyć ilość przedmiotów obecnych w mieszkaniu,
- regularnie i dokładnie odkurzać, również w trudno dostępnych miejscach,
- po pobycie w hotelach i innych miejscach publicznych, wyprać ubrania, ręczniki, walizki oraz obuwie w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni),
- zachować ostrożność w miejscach ogólnodostępnych, na przykład w hotelach.
JAK POZBYĆ SIĘ PLUSKIEW – SPOSOBY ZWALCZANIA PLUSKWY DOMOWEJ
Tępienie i zwalczanie pluskwy jest trudne i zazwyczaj czasochłonne. Dzieje się tak, ponieważ jaja pluskiew są odporne na działanie preparatów chemicznych i do ich zwalczania potrzeba cierpliwości i sumienności. Zabieg odpluskwiania powinno się kilkukrotnie powtórzyć w celu całkowitego wyeliminowania szkodników.
Dla uzyskania najlepszych możliwych efektów w zwalczaniu insektów, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy.
Problemem można zająć się także samodzielnie. W tym celu polecamy Płyn na pluskwy VACO, który wytępi larwy i dorosłe osobniki pluskiew już w 45 minut. Preparat działa kontaktowo, przez co poleca się aplikować go w miejscach występowania pluskwy, aby owady miały jak największą szansę na styczność z cieczą. Można też go aplikować bezpośrednio na insekty, jeśli mamy taką możliwość. Preparat można stosować wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz w razie potrzeby. Dzięki niemu zwalczanie pluskwy przebiega szybko i łatwo.
Pomieszczenie, w którym przeprowadzamy proces dezynsekcji, należy odpowiednio zabezpieczyć – wynieść zwierzęta, zabezpieczyć akwaria. Zwierzęta domowe, szczególnie koty, nie powinny mieć dostępu do pomieszczenia, w którym rozprowadzono środek biobójczy (substancja czynna – cypermetryna jest szczególnie szkodliwa dla zwierząt akwariowych oraz kotów).
Jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych lub masz małe dzieci, polecamy skorzystanie z profesjonalnych usług DDD w celu pozbycia się pluskiew, dla uzyskania jak najlepszych efektów i zapewnienia rodzinie maksymalnego bezpieczeństwa.