Pluskwa domowa (Cimex lecturalis), często zwana także pluskwą łóżkową, jest jednym z najbardziej dokuczliwych pasożytów. A zwalczanie pluskwy jest nieodzowne dla komfortowego życia. Pluskwa żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym – ze względu na skąpe owłosienie i łatwy dostęp do skóry – człowieka. Wygłodniałe pluskwy poszukują ciepła ludzkiego ciała, wyczuwają obecność dwutlenku węgla w oddechu i po namierzeniu źródła pożywienia przechodzą do uczty. Pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć nawet kilka miesięcy, wchodząc w stan hibernacji. 

Pluskwy żyją w otoczeniu człowieka, wybierając dogodne miejsce takie jak łóżka, materace, dywany, ramy obrazów i wszelkie szczeliny, w których czują się bezpiecznie. 

Spis treści

 

DLACZEGO MAM PLUSKWY W DOMU?

Pluskwy najczęściej przychodzą do nas poruszając się w wentylacjach i po rurach. Możemy je przynieść ze sobą np.: 

 • z hotelu, w którym znajduje się gniazdo pluskiew, 
 • poprzez przejęcie używanych mebli, foteli, kanap, 
 • na ubraniach z second-handu, 
 • z miejsc publicznych takich jak kino, komunikacja miejska lub restauracja. 

 

UGRYZIENIA PLUSKIEW – KSZTAŁT I CHARAKTERYSTYKA

Aktywność pluskwy można zaobserwować szczególnie w godzinach między północą a 5 rano, ponieważ owady te nie przepadają za światłem słonecznym i noc jest dla nich najlepszą porą na pobranie krwi. 

Po przebiciu skóry, pluskwa wpuszcza ślinę będącą mieszanką środka znieczulającego i substancji hamującej krzepliwość krwi, aby krew mogła swobodnie płynąć. Następnie owad wysysa krew przez okres kilku/kilkunastu minut, aż się nasyci. Pluskwy opite krwią osiągają rozmiary dwukrotnie większe niż głodne owady. 

Ukąszenia pluskiew zostawiają po sobie charakterystyczne ślady. Zazwyczaj są to 3 lub 4 punkty umieszczone w linii prostej lub na kształt trójkąta. Często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że te małe owady nas pogryzły, ponieważ czerwone, swędzące wypukłości pojawiają się tylko w momencie, kiedy w naszym organizmie zajdzie reakcja alergiczna na ślinę insekta. 

Krzywdzący mit głoszący jakoby pluskwy miały zamieszkiwać miejsca brudne i o niskim poziomie higieny sprawia, że obecność pluskwy w domu staje się wstydliwą kwestią, przez którą często nie chcemy przyznawać się do problemu. Prawda z kolei jest inna: czystość jest pluskwom obojętna, nawet pluskwy często wolą czystsze przestrzenie, ponieważ mogą się po nich swobodnie poruszać.  


Po czym rozpoznać obecność pluskwy w domu?

 • regularnie obserwujemy widoczne ślady po ukąszeniach, szczególnie po nocy lub drzemce,
 • zauważamy żywe lub martwe pluskwy, oskórek po wylinkach larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja,
 • niewielkie plamy krwi – jest to krew strawiona i wydalona przez owady, którą można początkowo zaobserwować na pościeli lub łóżku, gdzie pluskwy będą się ukrywać. Może to być również krew powstała na skutek przypadkowego zgniecenia opitego owada podczas snu,
 • mdły, słodkawy zapach (czasami kojarzony ze zgnilizną lub sfermentowanymi malinami) może być wyczuwalny przy intensywnej aktywności owadów.


Co należy robić, by zminimalizować szanse na rozwój pluskwy w naszym otoczeniu? 

 • regularnie przeglądać meble, dywany, koce, materace i zakamarki, w których mogą kryć się pluskwy 
 • ograniczyć ilość przedmiotów obecnych w mieszkaniu, 
 • regularnie i dokładnie odkurzać, również w trudno dostępnych miejscach, 
 • po pobycie w hotelach i innych miejscach publicznych, wyprać ubrania, ręczniki, walizki oraz obuwie w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni), 
 • zachować ostrożność w miejscach ogólnodostępnych, na przykład w hotelach. 

 

JAK POZBYĆ SIĘ PLUSKIEW – SPOSOBY ZWALCZANIA PLUSKWY DOMOWEJ

Tępienie i zwalczanie pluskwy jest trudne i zazwyczaj czasochłonne. Dzieje się tak, ponieważ jaja pluskiew są odporne na działanie preparatów chemicznych i do ich zwalczania potrzeba cierpliwości i sumienności. Zabieg odpluskwiania powinno się kilkukrotnie powtórzyć w celu całkowitego wyeliminowania szkodników.  

Dla uzyskania najlepszych możliwych efektów w zwalczaniu insektów, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy.

Problemem można zająć się także samodzielnie. W tym celu polecamy Płyn na pluskwy VACO, który wytępi larwy i dorosłe osobniki pluskiew już w 45 minut. Preparat działa kontaktowo, przez co poleca się aplikować go w miejscach występowania pluskwy, aby owady miały jak największą szansę na styczność z cieczą. Można też go aplikować bezpośrednio na insekty, jeśli mamy taką możliwość. Preparat można stosować wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz w razie potrzeby. Dzięki niemu zwalczanie pluskwy przebiega szybko i łatwo.

VACO Płyn na pluskwyVACO Płyn na pluskwy 500 ml

 

Pomieszczenie, w którym przeprowadzamy proces dezynsekcji, należy odpowiednio zabezpieczyć – wynieść zwierzęta, zabezpieczyć akwaria. Zwierzęta domowe, szczególnie koty, nie powinny mieć dostępu do pomieszczenia, w którym rozprowadzono środek biobójczy (substancja czynna – cypermetryna jest szczególnie szkodliwa dla zwierząt akwariowych oraz kotów). 

Jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych lub masz małe dzieci, polecamy skorzystanie z profesjonalnych usług DDD w celu pozbycia się pluskiew, dla uzyskania jak najlepszych efektów i zapewnienia rodzinie maksymalnego bezpieczeństwa.