Muszki owocówki mogą być utrapieniem w niejednej kuchni. Zazwyczaj można je zaobserwować nad przejrzałymi owocami i warzywami. Są wabione zapachem fermentującego jedzenia – potrzebują go zarówno jako pożywienia, a także jako powierzchni do rozmnażania się. Muszki owocówki rozmnażają się bardzo szybko, dlatego walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. 


Spis treści

 

Muszki owocówki – czym są i skąd biorą się w domu?

Wywilżna karłowata, zwana inaczej muszką owocówką lub octówką, to mały owad z rzędu muchówek. Do naszych domów najczęściej dostaje się przez okno wabiona zapachem wydzielanym z fermentujących i gnijących owoców. To właśnie on przyciąga owady, które żywią się drożdżami rozwijającymi się na psującej się żywności. Muszki owocówki możemy też przynieść do domu wraz z zakupami, na przykład na mocno dojrzałych, nadpsutych owocach, na których te owady najczęściej składają jaja. A tempo rozmnażania się muszki owocówki jest ekspresowe – samica wywilżny może złożyć dziennie nawet 50 jaj, a młode osobniki wylęgają się już po 5-10 dniach.

 

Zapobieganie muszkom owocówkom

By skutecznie chronić się przed muszkami owocówkami, najlepiej nie dopuścić do ich pojawienia się w naszym domu lub mieszkaniu. Co należy robić, aby szanse na zalęgnięcie się owadów w naszej przestrzeni były jak najmniejsze?

  • często sprawdzać stan owoców, które trzymamy w kuchni lub salonie,
  • owoce i warzywa przechowywać w lodówce lub pod przykryciem,
  • na bieżąco wyrzucać obierki po owocach i warzywach do zamkniętych koszy na śmieci,
  • regularnie wynosić śmieci,
  • stosować moskitiery jako fizyczną ochronę przed owadami,
  • używać pułapek na muszki owocówki,
  • stosować lampy owadobójcze w pobliżu owoców,
  • trzymać w okolicach owoców i warzyw rośliny odstraszające je zapachem – bazylię, lawendę, miętę.

 

Jak radzić sobie z muszkami, kiedy już mamy je w domu?

W pierwszej kolejności należy pozbyć się owoców lub resztek napojów (szczególnie alkoholowych), na których bytują owady. Następnie wyłapać pozostałe muszki, a można to zrobić przeróżnymi sposobami.

 

Pułapka na muszki owocówki

Najpopularniejszym sposobem na walkę z owadami jest zastosowanie specjalnej pułapki. Ekologiczną pułapkę VACO można kupić w naszym sklepie internetowym – ECO Pułapka na muszki owocówki VACO. Pułapka tego typu działa na zasadzie płynu wabiącego, który aromatem przyciąga owady, zachęca je do wejścia do pułapki. Z kolei kształt i budowa pułapki w połączeniu ze specjalnie opracowaną cieczą odpowiedniej gęstości uniemożliwia owadom wydostanie się ze środka. Produkt marki VACO zawiera naturalne składniki wabiące, które są bezpieczne na człowieka i środowiska. Pułapka może być bezpiecznie stosowana w pobliżu żywności.

 

W miejscach, w których przebywają muszki można zastosować także tradycyjny lep na muchy i umieścić go w okolicy owoców, jednak nie będzie działał tak skutecznie jak ekologiczna pułapka dedykowana konkretnemu szkodnikowi.

lep na muchy

 

Jakich zapachów nie lubią muszki owocówki?

Kolejną metodą zwalczania wywilżny karłowatej jest wykorzystanie zapachów, których owady te nie lubią. Do takich aromatów należą zioła, których zapach zazwyczaj odpowiada człowiekowi. A są nimi: bazylia, mięta czy lawenda. Można postawić doniczkę z roślinami w kuchni lub innym miejscu, w którym mamy do czynienia ze szkodnikami.

Jeśli natomiast nie chcemy trzymać roślin odstraszających zapachem, można wykorzystać do tego celu olejki eteryczne pozyskiwane z ziół. Do rozprzestrzenienia takiego zapachu można użyć kominka zapachowego lub lekko nasączyć ściereczki, które pozostawimy w pomieszczeniu. Ich zapach wypełni pomieszczenie i będzie stanowić barierę przed owadami.

Można też kupić ECO Elektrofumigator o działaniu odstraszającym owady VACO w formie wtyczki podłączanej do kontaktu. Produkt ten wydziela przyjemny, cytrusowy zapach, którego nie lubią owady i tworzy przed nimi naturalną barierę ochronną. Jeśli natomiast nie chcemy urządzenia podłączanego do prądu możemy zdecydować się na ECO Bukowe patyczki zapachowe, które wydzielają przyjemną woń i chronią nasze wnętrza przed insektami.