Chcesz beztrosko spędzać czas na świeżym powietrzu bez obaw o ukąszenia? – Poznaj skuteczne sposoby na komary, dzięki którym unikniesz...
czytaj dalejZauważyłeś małe, brązowe lub czarne owady poruszające się do parkiecie? Najwidoczniej w twoim domy bytują mrówki! Masz problem z mrówkami i szukasz skutecznego sposobu, by się ich pozbyć? W tym artykule poradzimy, jak zwalczyć mrówki domowymi i profesjonalnymi sposobami.
Mrówki to niezwykle pracowite owady. Tworzą zorganizowane społeczności, działają kolektywnie, aby zapewnić sobie, królowej oraz jej potomstwu dogodne warunki do życia i dalszego rozwoju. Przyczyniają się do oczyszczania ściółki z organicznym odpadów, pozytywnie wpływają na właściwości fizyczne i chemiczne gleby, roznoszą również nasiona, co ułatwia wysiewanie niektórych gatunków roślin.
Niestety obecność mrówek wiąże się również z wieloma zagrożeniami. Owady te przenoszą i rozprzestrzeniają mszyce na inne rośliny. Wybudowane przez nie kopce często w całości pokrywają ziemią młode rośliny, utrudniając im ukorzenienie. Mrówki odstraszają również naturalnych wrogów mszyc.
Spis treści
- JAK WYGLĄDA MRÓWKA?
- NA CZYM POLEGA ORGANIZACJA MRÓWEK?
- JAKIE SZKODY WYRZĄDZAJĄ MRÓWKI?
- JAK ZWALCZYĆ MRÓWKI? DOMOWE SPOSOBY
- EKOLOGICZNY SPOSÓB NA MRÓWKI – CZY ISTNIEJE?
Jak wygląda mrówka?
Mrówki zawsze posiadają silnie rozwiniętą głowę. Żuwaczka, główny narząd aparatu gębowego, jest dobrze wykształcona. Owady te posiadają najczęściej zgięte i biczykowate czułki. Poruszają się na zgrubionych odnóżach – na przednich często występują specjalne haczyki służące do oczyszczania czułków i otworu gębowego.
Tułów składa się ze ściśle zespolonych ze sobą pierścieni. Z tułowiem ruchomo zestawiony jest odwłok. Mrówki nie posiadają żądła, ale są wyposażone w dobrze wykształcony gruczoł jadowy, który zawiera mniejsze lub większe ilości kwasu mrówkowego. Ubarwienie owadów jest przeważnie czarne, brunatne lub żółte.
Na czym polega organizacja mrówek?
Mrówki organizują się w społeczności o strukturze hierarchicznej. Każdy osobnik musi starannie wypełniać przydzielony mu obowiązek. Robotnice wykonują prace usługowe – budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie oraz opiekują się potomstwem.
Królowa składa jaja, z których wylęgają się młode mrówki, a także reguluje działanie całej społeczności przy pomocy feromonów. Za to jedyną rolą samców jest zapłodnienie królowej, a gdy już to zrobią – umierają. Każda mrówka przyczynia się do sprawnego i bardzo dobrze zorganizowanego funkcjonowania mrowiska.
Jakie szkody wyrządzają mrówki?
Obecność mrówek stanowi problem nie tylko w przypadku ich występowania w ogrodzie, ale również domu. Potrafią uszkodzić drewniane elementy budynków, budując w nich gniazda. Zanieczyszczają także żywność, która w budynkach mieszkalnych stanowi dla nich główne źródło pożywienia.
Niektóre gatunki mrówek potrafią również boleśnie ugryźć. Nie jest to co prawda szczególnie niebezpieczne dla człowieka, ale za to dość bolesne. Mrówki atakują zawsze wtedy, gdy poczują się zagrożone. Rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, dlatego też należy rozpocząć walkę z nimi jak najszybciej, aby nie doszło do sytuacji skrajnej.
Obecność tych owadów w ogrodzie jest jeszcze bardziej problematyczna. Mrówki podczas budowania swoich gniazd drążą podziemne korytarze, przyczyniając się do przesuszenia gleby. Odkrywają także korzenie, bulwy i kłącza roślin zasadzonych w ogrodzie oraz robią w nich otwory.
Mrówki dbają o mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową, czyli pośrednio doprowadzają do osłabienia roślin. Robią to również bezpośrednio – niszczą pąki i kwiaty w poszukiwaniu nektaru, ogryzają młode pędy wierzchołkowe. Paradoksalnie – walkę z mrówkami w domu należy zacząć od ogrodu.
Jak zwalczyć mrówki? Domowe sposoby.
Istnieje kilka domowych sposób na to, aby pozbyć się owadów. Należą do nich m.in.: rozsypywanie mąki kukurydzianej na drodze, którą wytyczyły sobie mrówki, wystawianie talerzyka z miodem jako wabika oraz posypywanie roślin cynamonem. Powyższe metody sprawdzają się jednak tylko wtedy, gdy mrówek w ogrodzie jest stosunkowo mało.
Co zatem zrobić, jeżeli populacja tych owadów jest już tak duża, że ciężko poradzić sobie z nią tradycyjnymi sposobami? Najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązanie to zastosowanie proszku na mrówki. Działa on zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Wystarczy jedynie równomiernie rozsypać proszek na powierzchni gniazda lub na ścieżkach, którymi wędrują mrówki. Tego samego produktu można używać również do oprysków roślin, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób pozbędziesz się mrówek m.in. na polu uprawnym.
Nie masz czasu czekać i chcesz pozbyć się mrówek jak najszybciej? Polecamy VACO Płyn na mrówki, który zwalcza wszystkie rodzaje mrówek, w każdym stopniu ich rozwoju (działa na larwy i poczwarki). To produkt, który może być stosowany wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz. Pełną efektywność osiąga już po 45 minutach od rozpylenia, dzięki czemu natychmiastowo eliminuje problem mrówek. Dodatkową zaletą produktu jest przyjemny, owocowy zapach, który pozostaje w miejscu aplikacji.
Po każdym użyciu jakiegokolwiek środka owadobójczego, należy zadbać o bezpieczeństwo dzieci oraz zwierząt. W przypadku VACO Proszku na mrówki MAX – nie dopuszczać nikogo w okolice posypanych miejsc. Warto zatem zwracać uwagę na to, czy dany produkt zwiera w swoim składzie dodatkowe składniki zniechęcające do przypadkowego spożycia. W przypadku VACO Płynu na mrówki – unikać bezpośredniego kontaktu z produktem. Przed rozpyleniem wyprowadzić z pomieszczeń ludzi i zwierzęta. Po wykonaniu zabiegu umyć ręce wodą z mydłem. Przechowywać produkt z dala od środków spożywczych.
Ekologiczny sposób na mrówki – czy istnieje?
Jeśli natomiast chcesz pozbyć się mrówek w sposób jak najbardziej ekologiczny, nieingerujący w środowisko naturalne, dobrym wyborem będzie ECO Pułapka na mrówki, której działanie oparte jest na bezpiecznym atraktancie, który wabi owady do pułapki. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć stosowania silnych środków chemicznych i jest bezpieczne dla ludzi, dzieci oraz zwierząt domowych. Pułapka VACO polecana jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń, np. w domu, mieszkaniu, altance.