Sezon w pełni? Dokuczają Ci komary, meszki i inne owady latające? Szukasz sprawdzonych sposobów na komary? Jesteś w odpowiednim miejscu! Dowiedz się, jak skutecznie zwalczyć komary w swoim otoczeniu!

Niestety komary potrafią być istnym utrapieniem nie tylko na łonie natury. Owady te dostają się nawet do mieszkań ulokowanych wysoko w blokach. W ciepłych pomieszczeniach szukają m.in. schronienia przed deszczem, dlatego też szczególnie często wlatują przez nasze okna w sezonie burzowym.

Na szczęście istnieje wiele metod skutecznej walki z komarami również wewnątrz. Niektóre z nich to domowe i proste sposoby, jednak nigdy nie gwarantują one całkowitej skuteczności. Jeżeli problem obecności owadów w domu się pogłębia, mogą nie wystarczyć do jego rozwiązania. Dlatego też zaproponujemy kilka alternatywnych taktyk, które z całą pewnością pomogą w wygraniu tej nierównej batalii z komarami.


Spis treści

 

Jak odstraszyć komary? Intensywne zapachy

Samice komarów potrafią wiele wyczuć, co pomaga im w odnajdywaniu idealnych osobników, z których następnie pobierają krew. Doskonale czują wydychany wraz z powietrzem dwutlenek węgla czy wydzielany w trakcie pocenia kwas mlekowy.

Zapach działa więc na komary niezwykle wabiąco, lecz dzięki tak intensywnemu czuciu, owady te równocześnie nie tolerują wielu aromatów. Drażni je woń świeżej mięty, lawendy lub bazylii. Te rośliny można zatem zasadzić w doniczkach i postawić jak najbliżej okna. Nie dla każdego jednak takowe rozwiązanie jest wygodne. Alternatywę stanowią wszelkiego rodzaju olejki eteryczne. Szczególnie ważne jest to, aby unikać słodkich oraz kwiatowych zapachów. Skuteczne są esencje cynamonu, eukaliptusa, sosny, anyżu lub goździków.

 

W obronie przed komarami dobrym sprzymierzeńcem mogą okazać się kadzidełka oraz dyfuzory zapachowe. Najlepiej umieszczać je bezpośrednio w pomieszczeniu, w którym owady widywane są najczęściej. Jeżeli jednak komuś zależy za maksymalnej oszczędności czasu oraz kosztów, to może spróbować zastąpić wszystkie powyższe produkty… przekrojoną na pół cebulą. To warzywo nie tylko doprowadza ludzi do łez, ale również, przez swoje odstręczające właściwości, stanowi dla komarów barierę nie do przejścia.

Fizyczna ochrona – moskitiery

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie domu lub mieszkania przed komarami jest montaż moskitier. Cieszą się one tak dużą popularnością głównie ze względu na łatwość instalacji oraz możliwość dopasowania siatki do dowolnych wymiarów okna. Wystarczy jedynie odpowiednio ją dociąć i przymontować do ramy okiennej za pomocą samoprzylepnych rzepów.

Moskitiera stanowi mechaniczną barierę nie tylko dla komarów, ale również dla innych uciążliwych owadów. Jest to metoda prosta i szybka, dlatego niestety trzeba zapłacić za nią nieco więcej. Jeżeli jednak wygląd siatki oraz sam fakt posiadania dodatkowej „zasłony” w oknie nie stanowią problemu, to moskitiera jest idealnym rozwiązaniem.

 

Elektrofumigatory, czyli wtyczka na komary z płynem

Do użytku ściśle domowego jednak najbardziej odpowiednie są urządzenia jednocześnie efektywne i estetyczne. Walka z komarami wcale nie musi być widoczna gołym okiem. Odpowiedzią na powyższe potrzeby są elektrofumigatory – małe urządzenia elektryczne, które wystarczy jedynie włożyć do kontaktu. Uzupełnia się je wkładem zawierającym specjalny płyn. Zapewnia on ochronę przed owadami nawet do kilkudziesięciu nocy. Podczas działania elektrofumigator nie wydziela żadnego zapachu – jest niewyczuwalny dla ludzi.

Urządzenia te wydzielają substancję owadobójczą, która eliminuje problem obecności komarów w pomieszczeniach mieszkalnych. Nawet szeroko otwarte okna nie mają żadnego wpływu na ich działanie.

 

Elektrofumigatory przyjazne środowisku

Niektóre elektrofumigatory mogę pełnić rolę ekologicznych odstraszaczy komarów. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na owady, ten typ produktu powinien być w obrębie twojego zainteresowania. Wykorzystywane w nich płyny zawierają naturalne olejki eteryczne – Geraniol, który chroni przed owadami nawet przez kilkadziesiąt nocy. Zapach tworzy skuteczną ochronę przed owadami. Jeśli szukasz sposobu na komary o działaniu 2 w 1 – wybierz serię Citronella. Nie tylko zniechęca owady do przebywania w pomieszczeniach, ale także pozostawia piękny zapach.


Domowe garden party. Ochrona przed komarami podczas grilla

Ciepłe, letnie wieczory zachęcają do spędzenia czasu ze znajomymi na świeżym powietrzu. Miłe spotkanie przy grillu to wręcz idealny pomysł. Niestety wiąże się on z kłopotliwą dla wszystkich obecnością komarów. Taka sytuacja wymaga rozwiązań skutecznych, o natychmiastowym działaniu. Spirale w formie kadzidełka doskonale nadają się do zwalczania komarów oraz meszek. Nie łamią się, nie brudzą rąk podczas ich wykładania, przede wszystkim jednak potrafią palić się nawet do siedmiu godzin. Można umieszczać je w dowolny sposób – nakładając na butelkę stojącą na stole lub korzystając z metalowej podpórki.

Metod na pozbycie się z domu uciążliwych komarów jest naprawdę wiele. Większość z nich to gwarancja na to, że owady nie wrócą tak szybko. W każdym przypadku jednak liczą się przede wszystkim skuteczność oraz szybkość działania.