Kleszcze – mimo niewielkich rozmiarów stanowią postrach lasów, parków i łąk. To przede wszystkim przed nimi chcemy się chronić wybierając się w tereny zielone, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że przenoszą groźne choroby takie jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.


Spis treści

 
 

Jak chronić się przed kleszczami? Skuteczne preparaty przeciw kleszczom

Przede wszystkim należy zadbać o profilaktykę w ochronie przed kleszczami – założyć zakrywającą odzież, zadbać o nakrycie głowy oraz zastosować repelent, czyli środek w sprayu lub płynie, który ma za zadanie odstraszać owady. Środki na komary i kleszcze oparte są o różne substancje chemiczne, które odstraszają owady. Do najpopularniejszych należy substancja DEET, która ma wysoką skuteczność i chroni przez wiele godzin.

Najmocniejszym i najskuteczniejszym stężeniem jest DEET 50%, który można znaleźć w postaci VACO Płynu na kleszcze i komary STRONG 50. Preparat ten chroni przed owadami nawet do 8 godzin, również w ekstremalnych warunkach. Posiada przyjemny zapach oraz wygodny atomizer, które uprzyjemniają aplikację.

 

Preparaty na kleszcze dla dzieci

Skóra i organizm dziecka są o wiele bardziej delikatne niż u dorosłego, dlatego decydując się na zakup produktów na komary i kleszcze dla dzieci, należy dokładnie sprawdzić, od którego roku życia można je stosować. Każdy preparat na kleszcze dla dzieci powinien mieć na opakowaniu informację, od którego roku życia i jak często można go stosować.

Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych – dzieci należy przede wszystkich chronić fizycznie przez owadami, a dodatkowo używać płynu lub sprayu, który będzie odstraszał komary i kleszcze. W ofercie VACO Retail znajdziemy preparaty zawierające składnik IR3535, który jest łagodny i bezpieczny dla dzieci, a okres jego działania to 5 godzin od jednokrotnej aplikacji.

Szczególnie polecamy VACO KIDS Płyn na komary i kleszcze od 1. roku życia – zawiera delikatny olejek z eukaliptusa oraz IR3535 w stężeniu 10%, co zapewnia ochronę dziecku na 5 godzin. Ponadto preparat posiada wygodny atomizer oraz przyjemny, delikatny zapach.

Podczas aplikacji płynu VACO należy zachować szczególną ostrożność, nie wdychać produktu i dla bezpieczeństwa nanosić go przy pomocy palców (np. na szyję czy twarz dziecka). Należy również zadbać, aby nie nanosić preparatu na dłonie dziecka, aby zminimalizować ryzyko zlizania i dostania się do ust.

VACO KIDS płyn na komary i kleszcze

 

Mam kleszcza – co robić?

W momencie zaobserwowania obecności kleszcza w skórze, powinniśmy od razu podjąć działanie mające na celu usunięcie go z naszego ciała. W ofercie VACO Retail znajdziemy ECO Środek do usuwania kleszczy, w skład którego wchodzą: spray do zamrażania kleszcza oraz pęseta pozwalająca na szybkie jego usunięcie.

sposób jak wyciągnąć kleszcze

Jak wyciągnąć kleszcza ze skóry za pomocą pęsety?

Najważniejsze to uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry, uważając, by go nie zgnieść. Do wyciągania kleszczy najlepiej sprawdza się pęseta plastikowa, ponieważ minimalizuje ryzyko zmiażdżenia owada. Następnie wyciągamy kleszcza zdecydowanym ruchem w górę, bez zbędnego wykręcania go.

 

jak wyciągnąć kleszcza

 

Warto upewnić się, że część gębowa pajęczaka nie pozostała nadal w skórze. Następnie należy zdezynfekować miejsce ukłucia oraz umyć ręce. Przez kolejne tygodnie należy uważnie obserwować miejsce, z którego wyciągnęliśmy kleszcza i sprawdzać, czy nie pojawia się zaczerwienienia. W przypadku wystąpienia rumienia, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.