Krety to stworzenia, które potrafią wyrządzić wiele szkód w naszym ogrodzie. Te niewielkich rozmiarów ssaki sieją spustoszenie na trawnikach i rabatach, kopiąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia. Zazwyczaj osiągają rozmiary do 20 cm i posiadają gęste futro, które ze względu na swoją fakturę i brak kierunku wzrostu pozwalają mu się swobodnie przemieszczać pod ziemią. Jeden osobnik jest w stanie w ciągu jednej nocy stworzyć tunele o długości 20 metrów i uformować 30 kopców. Najlepszym środowiskiem do życia są dla kreta gleby próchnicze o dużej wilgotności bogate w niezbędny dla niego pokarm. Krety wbrew powszechnej opinii nie są ślepe i posiadają niewielkie oczy wielkości 1 mm. Ich podstawowymi zmysłami są doskonały węch i bardzo wrażliwy dotyk.

Spis treści


Kret – szkodnik czy nie?

Krety są bardzo pożytecznymi ssakami, ponieważ pozbywają się owadów, ślimaków, czy też larw z naszego ogrodu, jednak ich działalność, mimo że słuszna, nie pozostawia zbyt estetycznego widoku i może uszkadzać korzenie roślin. Na pastwiskach również nie są mile widzianymi gośćmi, gdyż przyczyniają się do zmniejszania ich obszaru, który pokrywa się świeżą glebą. Doprowadza to także do nadmiernego rozrostu chwastów, a drążone przez nie tunele oprócz tego, że mogą uszkodzić systemy nawadniające, są jeszcze wykorzystywane przez inne zwierzęta w celu dostania się na zamknięte tereny lub w pobliże korzeni roślin. Kopce ziemi zwane kretowiskami to funkcjonalny system wentylacyjny oraz oznaka, że kret działa na naszym terenie.

Sposoby na kreta

Żeby skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu, należy najpierw zbadać teren. Trzeba pamiętać o tym, że to stworzenie żyje samotnie, dlatego, jeśli zaobserwujemy wiele kopców, to nie trzeba się obawiać, że tych osobników jest więcej. Obszar, na jakim żeruje kret może osiągać rozmiar 200 m x 200 m. Jest kilka sposobów walki z nimi, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. Pierwszym z nich są bariery wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych w formie siatki, którą zakopuje się na odpowiedniej głębokości, uniemożliwiając w ten sposób przemieszczanie się kreta pod ziemią. Kolejną naturalną metodą odstraszania są dźwięki, na które te stworzenia są szczególnie wrażliwe. Wystarczy wbić w ziemię metalowy drut i umieścić na jego końcu puszkę lub inny przedmiot, który pod wpływem wiatru będzie generował hałas. Inną metodą, która skutecznie pozwoli pozbyć się kretów, są preparaty na krety w formie granulatu, który oprócz tego, że zapobiega pojawianiu się tych stworzeń dodatkowo użyźnia glebę dostarczając jej niezbędnych składników odżywczych. Nawóz na krety, jak na przykład ECO nawóz wystarczy rozsypać ręcznie lub przy pomocy siewnika równomiernie na całej powierzchni trawnika, najlepiej po jego skoszeniu, a następnie obficie podlać, aby granulat mógł się rozpuścić i wniknąć w głąb gleby. Kretów można się także pozbyć w naturalny sposób, sadząc rośliny, które je odstraszają. Dobrym przykładem będzie rącznik pospolity i szachownica cesarska, których zapachów te stworzenia wprost nie znoszą. Można także zastosować stworzoną samodzielnie mieszankę czosnku i oleju rycynowego. Taka mikstura pozwoli się pozbyć kretów szybko i skutecznie. Mniej humanitarnym, ale jednocześnie najskuteczniejszym sposobem są pułapki mechaniczne, które jednym szybkim ruchem pozbawiają życia osobniki żerujące w naszym ogrodzie. Takie urządzenie po uzbrojeniu umieszcza się w tunelu, a kret przechodząc przez nie, zwalnia blokadę i pułapka się zatrzaskuje. Dostępne są na rynku także żywołapki, które nie wyrządzają zwierzęciu szkody i po złapaniu można je przenieść w bezpieczne miejsce z dala od naszego ogrodu. Tunele, w których porusza się kret, można potraktować też preparatami na krety w formie gazowej. Zawierają one skoncentrowane aromaty czosnku, geraniolu i mięty pieprzowej, które skutecznie odstraszą to stworzenie. Wnikają one w ścianki tuneli i jeszcze przez długi czas ten zapach nie pozwala na powrót kretów na nasz teren.

Skuteczna walka z kretem

Jest wiele metod, które pozwalają się pozbyć kretów z ogrodu. Osoby, które miały do czynienia z tym stworzeniem stosowały różne rozwiązania lub opracowywały własne sposoby. Warto wypróbować kilka z nich, aby mieć pewność co do skuteczności i długości ich działania. W ten sposób nasz ogród będzie zawsze w idealnym stanie.